Bernolákovo

Obilná 42A

0905 605 827

Zavolajte. Je to najrýchlejšie.

Výroba svetelnej i nesvetelnej reklamy

Gravírovanie

Gravírovanie je technológia, pri ktorej sa rytím do hĺbky zobrazí požadovaný motív. Má bohatú históriu. Výrobu rytín je možné považovať za pokračovanie a rozvinutie pisárskeho umenia starobylých civilizácií, ktoré používali kamenné tabuľky a rydlá. Z tohto pohľadu možno povedať, že gravírovanie má 10 tisíc ročnú históriu. Ktovie, čo by povedali naši predkovia, keby videli, ak sa to robí dnes…

Predloha na gravírovanie sa pripraví v počítači. Potom počítačom riadený gravírovací stroj prenesie predstavy autorov do zvoleného materiálu. Aj keď tieto parametre už z veľkej časti riadia stroje, ešte stále je dôležité, aby všetko nastavil skúsený pracovník. Optimálne nastavenie hĺbky gravírovania, rýchlosti posuvu, zvolenie správnej geometrie nástroja a ďalších parametrov vyžadujú talent, skúsenosti a cit.

Klasickým prípadom moderného využitia gravírovacích techník sú napríklad:

  • reklamné tabule
  • priemyselné formy
  • pečatidlá
  • zhotovovanie označovacích cedulí k výrobným linkám
  • menovky na dverách
  • označenie kancelárií a bytov
  • Z materiálov sa používajú kovy (aj nerez), zliatiny kovov, drevo, a dvoj – a viacvrstvové plasty, sklo a iné.

Techniky gravírovania sú dnes rôzne. Počítače umožňujú klasické 2D gravírovanie už dávno. Dnes už je bežné aj 3D gravírovanie a samozrejmosťou je aj farebné gravírovanie. To znamená, že gravírované predmety môžu mať zložitejšie tvary a nemusia mať len čiernu farbu.

Príkladom, ako sa dá gravírovanie využiť je naša inštalácia z roku 2013 pod Michalskou Bránou v Bratislave.

Inštalovali sme tam turistami obľúbenú atrakciu zvanú aj “Nultý kilometer”, či “Bod nula”. Ukazuje, koľko kilometrov je ktoré mesto od Michalskej veže a ktorým smerom.

Takto vyzerali kovové súčiastky po vygravírovaní v dielni.

A takto pracoval gravírovací stroj pri príprave kovových súčiastok.

Ukážka gravírovanej tabuľky. Dôstojné riešenie na špeciálnej mosadznej doske. Tento materiál je extrémne stabilný. Je potiahnutý špeciálnou vrstvou, ktorá znemožní oxidáciu. Preto takáto tabuľka bude vyzerať rovnako aj o niekoľko rokov.

Pri inštalácii používame aj vodováhu. Ľudské oko je citlivé aj na najmenšie nepresnosti a aj posun o jeden milimeter nakrivo by sa dal vnímať. Preto je súčasťou výstupnej kontroly veľmi prísne posúdenie. Pravouhlé rohy a vodorovné umiestnenie je nutné.

Ukážka farebného gravírovania. Kombinované materiály umožňujú gravírovaným ceduľkám pridať farebný rozmer.

Technológia i materiály sú už v súčasnosti na vysokej úrovni. Toto je realizácia, ktorú sme dodávali v roku 2005, fotografia je z roku 2018. Aj keď ide o tabuľu inštalovanú  exteriéri, stále je vo výbornom stave.

Pri 2D gravírovaní je hĺbka gravírovania počas celého procesu konštantná. Využíva sa vtedy, keď nie je potrebné využiť reliéfnnu štruktúru. Tento spôsob gravírovania je časovo menej náročný ako 3D gravírovanie. Zároveň je aj menej náročný na technologickú prípravu.

Označenie 3D gravírovanie sa používa na vyjadrenie premenlivej hĺbky. Dá sa tak dosiahnuť reliéfny tvar. Typickým príkladom na 3D gravírovanie je výroba priemyselných foriem na odlievanie (napríklad výroba formy na podrážku obuvi), výroba pečatidiel a podobne.

Farebné gravírovanie znamená, že gravírované motívy majú farebnosť podľa požiadavky zákazníka. To sa dosahuje tým, že motív je gravírovaný do väčšej hĺbky, spravidla väčšej ako 0,5 mm a následne je vyfarbený špeciálnou farbou v odtieni podľa požiadaviek. Ak je týmto spôsobom zhotovovaná napríklad firemná tabuľa, je možné vytvoriť mimoriadne trvácne plnofarebné motívy.

Gravírovací stroj

Gravírovací stroj je zariadenie, ktoré dokáže pohybovať pracovným ramenom v požadovanom rozsahu, rýchlosti a počte opakovaní. Tí, ktorí poznáte ploter, je to podobné zariadenie. Obvykle sa skladá z pracovnej plochy (na nej sa vykonáva gravírovanie), pohyblivého ramena, vretena a riadiaceho panelu. Vreteno je vysokorýchlostné zariadenie, ktoré sa točí rýchlosťou 50000 otáčok za minútu. Dá sa prirovnať k vŕtačke, alebo brúske. Pohybuje sa po ramene a kde treba brúsi (gravíruje) do materiálu požadovaný tvar. Pohyb systému je síce riadený počítačom, vyžaduje však skúsenosti, aby výsledok bol naozaj prvotriedny.

Pohľad na gravírovací stroj.

Hotová gravírovaná tabuľka pre zákazníka, farebné gravírovanie.

  • Gravírovaný nápis zvyčajne vyzerá dobre a dôstojne odovzdáva informáciu.
  • Pritom jeho cenová nenáročnosť je príjemná, takže vám nespraví problémy v rozpočte.
  • Dá sa dobre udržiavať – nápis nie je na namaľovaný, preto sa nezotrie.

Práve tieto vlastnosti predurčili gravírovaniu úspech – a tento stav už pretrváva mnoho rokov. Ak chcete elegantne, ale za prijateľnú cenu označiť priestory, či pracovne, gravírovanie vám odporúčame, ako veľmi dobrú voľbu, pretože odoláva času, ba aj mechanickej námahe.V zdravotníckych zariadeniach sú často informácie pre pacientov v zlom stave. Otrhané papiere pôsobia amatérsky, nedôveryhodne. Ordinačné hodiny bývajú vypísané rukou, starší ľudia ich bez okuliarov ani neprečítajú. Gravírovaná tabuľka vyzerá dôstojne a je odolná.

Príklad menoviek na dvere s využitím dvojfarebného gravírovania.

Ukážka viacfarebnej gravírovanej tabule tesne po výrobe.

Pohľad do dielne. Pred expedíciou sa každý výrobok musí dokonale očistiť a pracovník sa uistí, že výsledné dosky sú bezchybné.

Svetelná reklama

Interiérová i exteriérová. Bežne inštalujeme svetelné reklamy aj na vyšších budovách. 

Nápisy na budovách

Nápis na budove Slovenského národného divadla v Bratislave sme inštalovali pred vyše 15 rokmi.

Štátne znaky a erby

Nápis na budove Slovenského národného divadla v Bratislave sme inštalovali pred vyše 15 rokmi.

Gravírovanie

V Bratislave pod Michalskou bránou sme vyrábali turistami obľúbenú atrakciu zvanú aj "Nultý kilometer", či "Bod nula".

Exkluzívne darčekové predmety

Darčeky na zákazku vyrábame u nás. Vieme ich doplniť o rôzne nápisy, označenia, či logo.

Riešenia firemnej identity

Darčeky na zákazku vyrábame u nás. Vieme ich doplniť o rôzne nápisy, označenia, či logo.

Riešenia firemnej identity

Špecializujeme sa na reklamné a informačné 3D nápisy na budovách, panely a označenia v interiéri aj exteriéri. Dodávame pre živnostníkov, firmy, aj inštitúcie.